Wykaz interesujących kursów pozainstytutowych, konferencji naukowych i wydarzeń kulturalnych, polecanych przez studentów a związanych tematycznie z dziedziną religioznawstwa.


czerwiec 2008

Podmiot: Reaktywacja

Zobacz Szczegóły


29 maj 2008

Białoruś - współczesność i konteksty historyczno-kulturowe

Zobacz Szczegóły


kwiecień 2008

GRANICE WSTRĘTU: przekraczane czy przekroczone?

Zobacz Szczegóły


7-9 maj 2008

Studencka Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Przestrzeń magiczna we współczesnej kulturze"

Zobacz Szczegóły





Koło Naukowe Studentów Socjologii UJ, Koło Naukowe Studentów MISH
UJ oraz Stowarzyszenie Podczerwień
mają zaszczyt zaprosić na Interdyscyplinarną Konferencję Studencką

Podmiot: Reaktywacja


Planowana konferencja jest w zamierzeniu organizatorów kontynuacją zeszłorocznego projektu „Nie/konsekwencje ponowoczesności”. Wtedy za cechę konstytutywną myślenia postmodernistycznego uznaliśmy rozbicie podmiotowości czy też odejście od silnego, rozumianego na sposób Kartezjański, podmiotu. Dostrzeżone przez nas wtedy niekonsekwencje skłaniają do otwarcia nowej dyskusji. Dyskusji o podmiocie i jego „reaktywacji”, przywróceniu jako kategorii we współczesnych dyskursach humanistycznych.
Z żelazną konsekwencją odchodzimy zatem od wszelkich słabych, transwersalnych, pustych czy zmultiplikowanych podmiotowości, by tym samym zapytać o kondycję nowonarodzonego, na gruncie zamkniętej już filozofii postmodernistycznej, podmiotu. Chociaż nadal jesteśmy głęboko przekonani, że nie można dziś mówić o podmiocie, pomijając myśl ponowoczesną, z nadzieją wypatrujemy nowej podmiotowości i nowych tożsamości. Budzimy podmiot z jego anty/metafizycznej drzemki.

Zasadne wydają nam się następujące ujęcie tematu:
* problem śmierci podmiotu, jego zasięg i zasadność,
* odrodzenie się podmiotu na gruncie teorii kulturowych (gender studies, queer studies, postkolonializm) czy w programie/programach multiculturalism,
* ideologiczne i instrumentalne próby wskrzeszenia podmiotu,
* konstytuowanie się nowych podmiotów społecznych i politycznych,
* podmiot a tożsamość (płciowa, seksualna, etniczna, polityczna),
* rozumienie podmiotowości we współczesnych teoriach społecznych,
* zwrot etyczny w teorii literatury.


Równocześnie pozostajemy otwarci na nowe propozycje. Do wzięcia udziału w konferencji zachęcamy studentów filozofii, socjologii, historii, historii sztuki, literaturoznawstwa, antropologii.

Konferencja odbędzie się w pierwszym tygodniu czerwca 2008 roku w Krakowie. Czas wystąpienia nie powinien przekraczać 20 minut. Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o nadsyłanie abstraktów wystąpień (do 2 stron A4) na adres e-mail podmiot.reaktywacja@gmail.com do 10. maja 2008 roku. Wszelkich dodatkowych informacji udzielamy także pod tym adresem. Wybrane artykuły zostaną opublikowane.







Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Instytut Stosunków Międzynarodowych
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej
Koło Naukowe Studentów Etnologii
Uniwersyteckie Koło Naukowe Miłośników Ziem Kresowych
Interdyscyplinarne Koło Naukowe Doktorantów

Zapraszają

na ogólnopolską interdyscyplinarną konferencję naukową studentów i doktorantów:

Białoruś - współczesność i konteksty historyczno-kulturowe

29 maja 2008 r.


Instytut Stosunków Międzynarodowych UMK
ul. Batorego 39 L
87-100 Toruń


Konferencja ma charakter interdyscyplinarny i jest częścią organizowanej w dniach 29-30 maja imprezy „białoruskiej”, w której obok części naukowej, będzie można usłyszeć białoruską muzykę, obejrzeć filmy o tematyce białoruskiej, a przede wszystkim spotkać się z młodymi ludźmi, którym bliska jest Białoruś i Białorusini. Szeroko rozumiany zakres humanistyki powinien tu pomóc w określeniu wielowarstwowego celu konferencji, którym jest ukazanie obrazu dzisiejszej Białorusi i białoruskości. Szczegółowymi zadaniami konferencji jest zaś poruszenie zagadnień z historii, literatury, wytworów artystycznych i filozoficznych. Interesuje nas również zjawisko recepcji kultury, zarówno masowej jak i „wysokiej”, przez społeczeństwo bądź jego części.
Zależy nam na ukazaniu wielości aspektów istotnych dla postaci współczesnej Białorusi i jej społeczeństwa, takich jak: sztuka, jej obecność bądź nieobecność w mediach i na forach międzynarodowych, inicjatywy społeczne kształtujące postać regionów bądź środowisk. Interesująca wydaje się tu zmiana, która dokonała się w połowie lat 90-tych XX w., poprzedzające ją i następujące po niej procesy. Oblicze Białorusi znane z codziennych mediów i polityki chcielibyśmy odłożyć na bok, a szerzej zająć się na pomijanymi na co dzień zagadnieniami, jednak ważnymi dla Białorusi i całkowitego jej wizerunku.
Zapraszamy studentów i doktorantów wszystkich kierunków. Długość wystąpienia nie powinna przekraczać 20 minut. Mile widziane są prezentacje multimedialne. Zgłoszenia organizatorzy przyjmują do 30 kwietnia 2008 r. Zgłoszenie (max 1 strona A4, czcionka Times 12) powinno zawierać dane osobowe (imię i nazwisko, adres, tel. Kontaktowy, e-mail), reprezentowaną instytucję, tytuł wystąpienia oraz jego krótkie streszczenie (prosimy o zaznaczenie czy i jaki sprzęt multimedialny jest konieczny). Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: tomaszbl@doktorant.umk.pl. W przypadku dużej liczby chętnych, organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wyboru proponowanych tematów. Ostateczne decyzje podjęte będą 5 maja. Najlepsze referaty skierowane zostaną do druku w toruńskich czasopismach studenckich i doktoranckich.







Koło Naukowe Studentów MISH UJ oraz Stowarzyszenie Podczerwień mają zaszczyt zaprosić na Interdyscyplinarną Konferencję Studencką

GRANICE WSTRĘTU:
przekraczane czy przekroczone?


Przedmiotem wspólnego namysłu chcemy uczynić kategorię sui generis skazaną na klasyfikacyjną banicję. Wstręt bowiem od zawsze przynależy do tego, co na granicy, obrzeżu, peryferii.
Inspirowani stwierdzeniem Mary Douglas, że uczucie wstrętu jest rzecznikiem systemowego porządku i zinternalizowanych norm społecznych, pragniemy zapytać o "wstrętną" kondycję dzisiejszej kultury. O czym świadczy jej wzmożone zainteresowanie tym, co graniczne i skrajne, wyzywanie na nieustający pojedynek tego, co wyparte, wstrętne i dotychczas skrzętnie ukrywane? Czy jest dowodem tego, że nic nas już nie wzrusza i nic nas nie brzydzi, czy może raczej rozpaczliwym poszukiwaniem nowych granic do przekroczenia, umacnianiem słabych fundamentów w społeczeństwie, w którym umiera rytuał?
Zdając sobie sprawę z terminologicznej nieczystości samego pojęcia, chcemy uczynić z niej atut i zachęcić do wykorzystania pojemności tej kategorii, zaprzęgnięcia jej w karby rozmaitych dyskursów humanistycznych, takich jak literatura, sztuka, filozofia, socjologia.

Zasadne wydają się nam następujące ujęcia tematu:

* wstręt kulturowo zapośredniczany i generowany
* wstręt jako fakt społeczny (kategoria brudu jako zaburzenia porządku społecznego przez obcych kulturowo, narodowościowo, obyczajowo i seksualnie)
* rozgrywki z ciałem (abject i abjection Kristevej)
* wstręt zideologizowany, czyli kto i jak manipuluje tym, co wstrętne
* tabu w języku
* czy notoryczna transgresja jest jeszcze transgresją? (J. Tokarska-Bakir)
* granice wstrętu jako granice przedstawialności, czyli: czy to, co wstrętne poddaje się semantyzacji?

Równocześnie pozostajemy otwarci na nowe propozycje.

Konferencja odbędzie się w pierwszym tygodniu kwietnia 2008 roku w Krakowie. Czas wystąpienia nie powinien przekraczać 20 minut. Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o przysyłanie abstraktów wystąpień (do 2 stron A4) na adres e-mail granice.wstretu@gmail.com do końca lutego 2008 roku. Wszelkich dodatkowych informacji udzielamy także pod tym adresem.






Studenckie Koło Naukowe Kulturoznawców
Uniwersytetu Marii Curii-Skłodowskiej w Lublinie
ma zaszczyt zaprosić na

Studencką Ogólnopolską Konferencję Naukową
"Przestrzeń magiczna we współczesnej kulturze"


7-9 maj 2008
Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka"
Ul. Radziszewskiego 16 Lublin


To już siódmy cykl spotkań kulturoznawczych z nauką i sztuką, które organizuje Studenckie Koło Naukowe Kulturoznawców UMCS w Lublinie. Tym razem konferencja zgromadzi osoby zainteresowane kategorią przestrzeni magicznej we współczesnej kulturze, która tworzy konglomerat różnorodnych wartości i tendencji odwołujących się do zjawisk z różnych dziedzin.

Konferencja jest próbą opowiedzenia o sposobach doświadczania i porządkowania przestrzeni w kulturze magicznej.

Uważa się, że struktury myślenia magicznego wciąż jeszcze w pewnym stopniu określają naszą codzienność. Człowiek także wartościuje i dzieli swoją życiową przestrzeń, nadaje jej różne znaczenia oraz oddziela przestrzeń świętą od świeckiej.

Całe życie ludzkie zawiera się w przestrzeni. Określanie przestrzeni człowiek zaczyna od siebie - świadomie lub też podświadomie umiejscawia swoje ciało i psychikę wewnątrz niej, znajduje relacje z jej elementami. Wiedząc, że możemy oddziaływać na przestrzeń, musimy mieć świadomość, że również i przestrzeń oddziałuje na nas.

Konferencji, jak co roku, będzie towarzyszyła oprawa artystyczno-rozrywkowa: koncerty, wystawy, filmy, spektakle i spotkania związane tematycznie z konferencją.

Propozycje tematów referatów wraz z krótkim opisem prosimy przesyłać do dnia 25 marca 2008 r. na adres:

STUDENCKIE KOŁO NAUKOWE KULTUROZNAWCÓW UMCS
INSTYTUT KULTUROZNAWSTWA W LUBLINIE
PL. MARII CURIE-SKŁODOWSKIEJ 4, 20-031 LUBLIN

lub drogą elektroniczną:

kulturoznawstwo.umcs@gmail.com

W najbliższy czasie zostanie uaktualniona strona kulturoznawstwa, prosimy o zapoznanie się z aktualnymi informacjami zamieszczanymi na stronie http://www.kulturoznawstwo.umcs.lublin.pl. Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń uczestnictwa według podanego niżej wzoru:

Imię i nazwisko, (ewentualny) tytuł naukowy
Nazwa uczelni, wydziału, kierunku
Adres do korespondencji (e-mail, tel.,fax)
Tytuł referatu wraz z krótkim jego opisem

Czas referatów nie powinien przekraczać 20 minut. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie zapotrzebowania na sprzęt techniczny niezbędny do przedstawienia referatu.

Organizatorzy dopuszczają możliwość dokonywania selekcji zgłoszeń w przypadku zbyt dużej ich ilości.

Koszty uczestnictwa: 100 zł (3 dni: 2 noclegi i 3 obiady)